Overgangsjakker til børn

Jeg lavede faktisk disse jakker i foråret, men jeg har ikke haft for meget tid til at lægge noget ud her på siden, sorry Sad

Falkes jakke er lavet efter mønster til str. 3 år og let modificeret mht længde (der er senere tilføjet et stykke i længden, fordi han er langlivet og den høj op over taljen, når han løftede armene :-/ Den er lavet i et stykke babyfløjl, jeg havde liggende, og foret med fleece der også bare lå og ventede på at komme i brug.

Bjørns jakke er en modificeret udgave af mønstret, da det ikke går op til hans str. Den er lavet i kraftigt lærred (mormors gamle dug) og foret med fleece. Jeg valgte at lave elastik i ærmerne, da det er mere praktisk, og det skal jeg også have gjort med Falkes.

Detaljer:

Bjørns jakke blev pyntet med applikationer på ærmerne og en lille tut på hætten. Da han er kæmpe LEGO fan, blev det en C3PO og R2D2, a la LEGO Star Wars Laughing out loud Knapperne har han selv valgt hos Stof 2000.

Med trøjer under kan disse jakker bruges helt det varmeste vintertøj er nødvendigt.

Syvejledning til overgangsjakke..

Jeg synes overgangsjakken med den lange spids på hatten er super sej !!! Jeg kunne rigtig godt tænke mig sådan en til min dejlige søn - kan jeg på nogen måde få fat i syvejledningen, eller endnu bedre....er der nogen det vil sy mod betaling Shock)

mønstret er fra "børnetøj

mønstret er fra "børnetøj du selv kan sy 0-4 år" af elsebeth gynther, og den kan lånes på biblioteket Smile

Indsend kommentar

Skriv her, hvis du har noget på hjerte :-)
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Du kan bruge PHP kode. Du skal inkludere <?php ?> mærker.
  • Textual smileys will be replaced with graphical ones.

Yderligere information om inddataformater

Type the characters you see in this picture. (verify using audio)
Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.